4.5
(8)

Kutya jó ötlete volt nemrégiben három hölgynek. Az ötletet pedig tettek is követték, aminek az lett a végeredménye, hogy újabb kutyaiskolával bővült városunk. Korsós Mónika évek óta tervezte egy saját kutyaiskola megvalósítását, azonban ezt egyedül nem vállalta. Jószerencséjére összehozta a sors Békefalvi Kingával és Czíner Dórával, akik hasonló terveket szövögettek. A három hölgy bő egy évvel ezelőtt már kész tervekkel a fejükben keresték az oktatáshoz megfelelő telket, amit végül a 4. körzeti tanyák mellett találtak meg. A 2020-as esztendő első fele pedig az építkezésről, a munkafeltételek megvalósításáról szólt, amit az oktatók szinte kivétel nélkül saját kezükkel végeztek el. A munka pedig igen édes gyümölcsöt hozott, hiszen rendezett környezetet, konténert, teraszt és több oktató területet találhat az, aki ellátogat hozzájuk. A kezdeti álmokból így 2020 szeptemberében lett valóság, ekkor nyitotta meg kapuit Baján a Pórázmentes Övezet kutyaiskola.

„Már a nyitónapon hatalmas volt az érdeklődés, jelenleg 8 csoportban mintegy 70-80 kutyával és gazdival foglalkozunk – adott tájékoztatást a helyszínen Korsós Mónika. Az oktatás egyik sajátossága, hogy a három oktató mindig jelen van, egyikünk a gazdikkal, a másik kettő pedig a kutyákkal foglalkozik. Természetesen ez nem a végsőkig van így, egy idő után már a gazdik eljutnak arra a szintre, hogy kezelni tudják a kialakult helyzetet” – mondta az oktató.

A szakmai munkát úgy építették fel az iskolában, hogy valamennyi tudásszinten lévő kutyának tudjanak újat mutatni, hogy a legképzettebb négylábúak is tudjanak újat tanulni. A csoportokat egyrészt méret, másrészt személyiség alapján állították össze az oktatók, tudás tekintetében azonban nincsen nagy különbség. Természetesen nem egyformán haladnak a kutyák, azonban éppen ebből a szempontból hasznos, hogy minden csoportnál három oktató van jelen, a gyengébbekkel külön is tudnak foglalkozni – tudtuk meg az egyik órát követően.

A Pórázmentes Övezet név nem csak egy fantázianév, hanem az oktatás jellegét is visszaadja, hiszen a kutyusok sokszor vannak szabadon az órák során. Az ún. „elengedéses” oktatás a tapasztalatok alapján mind a gazdiknak, mind pedig a kedvenceknek elnyerte a tetszését. Az oktatás célja az alapvető szocializálódás, hogy az adott kutya tudjon játszani, együtt lenni a többi négylábúval. A másik nem titkolt cél pedig, hogy a gazdik közül a lehető legtöbben később segítőkutya felvezetők váljanak, akik sok-sok ember életén tudnak majd segíteni. Ez nyilván egy hosszú folyamat, melynek a jó alapját éppen ezeken az órákon lehet megszerezni.

Jelenleg csak az ovis csoportokra lehet jelentkezni, a tanfolyamos új csoportok majd csak tavasszal indulnak. Később azonban már megszűnhetnek a megkülönböztetések is.

„A cél az, hogy a különböző korú és méretű kutyákat később össze tudjuk rakni egy csoportba, hogy együtt tudjanak dolgozni – tudtuk meg Czíner Dóra oktatótól. Ehhez persze az alapengedelmesség fontos, a tanfolyamok első szakaszában a kutya-gazda kapcsolatot próbáljuk erősíteni, hogy a kutya akarjon hallgatni a gazdára. Ezt követően lehet majd egy haladó tanfolyamra átlépni.”

A szakember egy tévhitet is eloszlatott, miszerint oktatás szempontjából nincsen túl öreg vagy éppen túl fiatal kutya. A néhány hónapos kutyusokkal persze kicsit könnyebben lehet haladni a szamárlétrán, azonban az idősebb ebeket sem kell otthon hagyni. Az oktatáson való részvétlenek egyedül az oltások megléte a feltétele. Az iskola működéséről és az elérhetőségekről részletesen tájékozódhatnak a www.porazmentesovezet.hu oldalon.

PT

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 4.5 / 5. Szavazatok száma: 8

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!