5
(1)

Jogosan felháborodott gazdák adtak hangot nemtetszésüknek az elmúlt időszakban a műtrágyapiacon kialakult drasztikus áremelkedések miatt. Az ágazatban hosszú hetek óta megfigyelhető folyamat eredményeképpen az egekbe szöktek az árak, ami hatalmas nyomást helyezett a magyar gazdák vállára. A Gazdasági Versenyhivatal nemrég rekordösszegű bírságot szabott ki Bige Lászlóra, a baloldalt anyagilag is támogató oligarchára, aki a kartellezéssel jelentősen növelte a műtrágya árát.

Az ügyben a Mediaworks Hírügynökség kérdezte Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető minisztert. A politikus elmondta: a kormány asztalán van a műtrágya árának ügye és a gazdáknak nyújtandó segítség lehetősége. Hozzátette: a kialakult helyzet miatt gondolni kell az ágazati segítségnyújtásra. 

A hírügynökség megkereste az ügyben a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségét (MAGOSZ) is. Az érdekvédő szervezet szakmai titkára elmondta, hogy a növénytermesztés költségszerkezetében nagyságrendileg húsz százalékot tett ki eddig a műtrágya. Mivel ennek ára egy év alatt a három-négyszeresére drágult, ez rendkívül komoly költségnövekedést okoz a gazdáknak. Cseh Tibor András, a MAGOSZ szakmai titkára kitért arra is, hogy bármilyen költségnövelő tényező előbb-utóbb a fogyasztóknál is megjelenik. „Már most is érezhető a kenyér drágulása, ez elsősorban a búza ára miatt emelkedett. Ha a műtrágyák drágulása miatt tovább nőnek a termesztési költségek, az az alapvető élelmiszereknél is jelentkezni fog” – hangsúlyozta. Cseh Tibor András szerint a műtrágya árnövekedésének az élelmiszerek fogyasztói árának emelkedésére gyakorolt hatását nehéz kifejezni százalékos mértékben, mivel egyik termelőnek sem az az érdeke, hogy a költségei emelkedését egyből továbbhárítsa, de egy idő után ez elkerülhetetlen.

A szakemberek véleménye szerint a probléma leginkább a szántóföldi növénytermesztést és a zöldségtermesztést sújtja. Ezen belül is a műtrágyaigényes, őszi vetésű kultúrák mint a búza, árpa és káposztarepce termesztése drágult meg. A műtrágya árának problémája a környező országokban is megfigyelhető, így jelenleg az import sem jelenthet megoldást a gazdák számára. Sőt, több külföldi országban egyenesen hiánycikknek számít a műtrágya. 

Az árak emelkedésének egyik oka lehet, hogy Bige László, a műtrágyapiac egyeduralkodója hét éven át próbált jogsértő módon előnyhöz jutni a termelők rovására. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a napokban rekordösszegű, 14 milliárd forintos bírságot szabott ki kartellezés miatt, ebből 11 milliárd a baloldali milliárdos cégcsoportját sújtotta. 

„A hivatal négy éven át tartó vizsgálata ugyanis megállapította, hogy a Nitrogénművek Vegyipari Zrt. és vállalkozáscsoportja jogsértően törekedett éveken keresztül a partnerek és a cégcsoport közötti, illetve a viszonteladó partnerei közötti verseny, valamint az import korlátozására. A GVH sajtószóvivője a Mediaworks Hírcentrumának elmondta, hogy a kartellező cégek jelentős kárt okozhattak a gazdáknak azzal, hogy meghatározták az árakat, kizárták a piaci versenyt és az importlehetőséget. Mindezzel megkárosíthatták a fogyasztókat is, hiszen hét éven át mindenki megfizethette az áremelkedést, aki zöldséget és gyümölcsöt vásárolt.” – olvasható a Magyar Nemzet oldalán.

PT

Forrás: www.magyarnemzet.hu

 

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 5 / 5. Szavazatok száma: 1

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!