4
(4)

A bajnoki hajrá előtt állnak a Labdarúgás Utánpótlásáért Alapítvány korosztályos csapatai. A bajaiak számára jól sikerült a 2022/2023-as idény, gyakorlatilag valamennyi csapat sikerrel teljesítette az előzetesen meghatározott célokat. Természetesen ez minden korosztály esetében más és más volt, a kisebbeknél a folyamatos fejlődés, míg a nagyobbaknál már az eredményesség is szem előtt volt. A pályán történő szereplés mellett a LUA-nak egyéb területeken is helyt kellett állnia, így a városi sportpályák üzemeltetésénél vagy éppen a megyei első osztályban szereplő Bajai LC-vel történő együttműködésnél. Az idény tapasztalatairól Nagy Györggyel, a LUA elnökével és Goretich Krisztiánnal, a LUA szakmai vezetőjével beszélgettünk.

„Én úgy értékelem a 2022/2023-as bajnoki idényt, hogy minden tekintetben fejlődött a Labdarúgás Utánpótlásáért Alapítvány – mondta el kérdésünkre Goretich Krisztián. A fő cél az volt, hogy miden korosztályunk fejlődjön és a körzetközponti státuszt meg tudjuk tartani. Az U6-tól az U19-ig több, mint 220 gyermeket versenyeztetünk minden héten, hol Bozsik tornákon, hol pedig az MLSZ regionális bajnokságaiban. Fontos feladatunk volt még az U10-es és az U11-es körzetközponti válogatottak kialakítása és az edzések megtartása. Ez mellett a Dél-Nyugat Magyarországi U13-as válogatottnak lettem a szakmai vezetője, ahol a kialakított csapat az MLSZ Tehetséggondozási Programjának a keretén belül összemérheti az erejét a többi régiós válogatottakkal. Ez majd június 9-én lesz Balatonalmádiban.”

Sok szép eredményt sorolt fel és sok minden nem is szerepelt még a felsorolásban. Mire a legbüszkébb?

G.K.: „Nem szeretnék külön kiemelni eredményeket, vagy sikereket, mert minden egyes apró kis dolog, vagy esemény amivel előrébb jutott a Labdarúgás Utánpótlásáért Alapítvány szakmailag, vagy Alapítványunk fejlődött, azt mind sikernek élem meg. Ugyanolyan siker számomra egy remek edzés, amelyen a gyerekek fejlődtek, vagy az U14-es és az U17-es csapatunk bajnoki címe, vagy az MLSZ Körzet Központok legjobb csapatai közé emelkedett U12-es és U13-as csapatunk sikeres szereplése, vagy az MLSZ Dél-Nyugat Magyarország U13-as válogatottjába meghívott gyerekek. Ezt mind mind óriási eredménynek tartom, valamint azt is óriási sikernek könyvelem el, hogy a covid időszak utáni, illetve az ukrán háború következtében kialakult gazdasági válság nehézségei ellenére fejlődni tudtunk és tudunk. Arra is nagyon büszke vagyok, hogy a világhírű belga cég a Double Pass a Magyar Labdarúgó Szövetség felkérésére átvizsgálta alapítványunkat, és olyan értékelést adott, amely alapján az MLSZ Körzet Központja lettünk. Ebben az évben arra is nagyon büszke voltam, hogy a Tiszakécske-Bajai LC felnőtt bajnoki mérkőzésen / 2:4 /, kilenc volt vagy jelenlegi LUA Baja játékos volt a keretben, és mind a négy bajai gólt jelenlegi vagy volt LUA Baja játékos szerezte!”

A működéshez szükséges háttér biztosítása a vezetőség feladata. Ebből a szempontból mennyire elégedettek a mögöttünk hagyott hónapokkal?

N.Gy.: „A stabil hátteret szerencsére a régóta mellettünk álló partnereink segítségével tudjuk biztosítani. Zökkenőmentesen működik a Labdarúgás Utánpótlásáért Alapítvány, mind a szakmai, mind pedig a vezetési része. Kettő évvel ezelőtt átvettük a városi létesítmények üzemeltetését, melyeket az akkori ígéretünkhöz híven stabilan tudunk működtetni és fejleszteni. Több száz millió forint értékben hajtottunk végre beruházásokat, a pályákat magas szinten karbantartjuk, a Vasvári és a szigeti pályákra külön-külön eszközöket, gépeket vásároltunk.”

Említi a beruházásokat, hol és mit sikerült véghezvinni?

N.Gy.: „A szigeti öltözőépület felújítása egy 100%-ban TAO-ból finanszírozott beruházás volt. A város biztosította hozzá az épületet, de a teljes kivitelezést a LUA oldotta meg. A hozzáadott önerővel együtt ott mintegy 150 millió forint értékben végeztünk felújítást. A Vasváriban az önkormányzat mintegy 10 millió forintból megoldotta a lelátó tetejének a szigetelését, megszüntetve ezzel a beázásokat. Mi pedig ezt követően kb. 30 millió forintból egy teljes felújítást végeztünk. A Bencze István műfüves csarnokban és a lelátó alatti öltözőépületben is megújultak az öltözők, a vizesblokkok, új nyílászárókat és burkolatokat építettek be, valamint az épület fűtését és villamoshálózatát is kicserélték.”

Több területen is kapcsolatban áll a LUA a megyei élvonalban szereplő Bajai LC gárdájával. Milyennek ítélik az együttműködést?

G.K.: „Ez egy összetett feladat, hiszen két külön egyesületről beszélünk. A Bajai Labdarúgó Clubnak a megye egyes induláshoz 5 utánpótlás csapatot kell biztosítani. Ezek az U7-es, U9-es, U11-es bozsikos korosztályok, valamint kettő nagypályás korosztály. Ezeket mi biztosítjuk a számukra. Emellett pedig a legtehetségesebb U19-es játékosaink folyamatosan lehetőséget kapnak a megyei élvonalban történő szereplésre, valamint vannak olyan játékosaink is, akiket más akadémiákról, tehetségközpontoktól igazoltunk vissza. Itt gondolok a Goretich Gergőre, az S. Nagy Szabolcsra, a Mezőfi Zsomborra, a Fehér Zalánra, a Vukovits Martinra vagy éppen a Sztruhák Kristófra. Értük komoly pénzeket kellett fizetnünk, őket is ingyenesen átengedjük a Bajai LC felnőtt csapata számára. Én ezt nagy sikernek tartom, hogy bajai, saját nevelésű játékosok is tudnak játszani a felnőtt csapatban.”

A Bajai LC mind az utánpótlás biztosításáért, mind pedig a pályahasználatért fizet a LUA-nak. Erről mit lehet tudni?

N.Gy.: „Az 5 utánpótlás csapat éves költsége mintegy 10 millió forintot jelent a LUA-nak, mi azonban 800 ezer forintot kértünk csak a BLC-től. A pályahasználatért, az épületek használatáért, a mosásért valamint az egyéb járulékos költségekért pedig további 1 millió forintot fizet a BLC. Itt tartom fontosnak megjegyezni, hogy az önkormányzattól az üzemeltetésre és állagmegóvásra kapott 20 millió forintos támogatás összege nem éri el a szükséges költségvetést, így a LUA-nak ehhez további 12-13 millió forintot hozzá kell tenni. Ezt viszont csak úgy tudjuk fenntartani, hogy a BLC-től is pénzt kérünk a pályahasználatért és az utánpótlás csapatok biztosításáért. Mi jó gazda módjára nem csak fenntartjuk, hanem a lehetőségeinkhez képest fejlesztettük is a létesítményeinket.”

A LUA vezetése miként látja a BLC-vel történő további együttműködés lehetőségét?

G.K.: „A LUA pozitívan áll hozzá a megye egyes felnőtt csapathoz. Minden utánpótlás csapatot továbbra is biztosítani fogunk, valamint a létesítményeket, szükséges eszközöket is rendelkezésre bocsájtjuk. Továbbra is a BLC felé irányítjuk a játékosokat, kivéve természetesen azokat, akiket magasabb osztályba, kiemelt egyesületekhez csábítanak.”

A LUA milyen egyéb tervekkel vág neki a következő idénynek?

G.K.: „Az egyik legfontosabb célunk, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség egyik kiemelt körzetközpontja legyünk. Meg kell tartanunk a státuszunkat, a gyerekeknek folyamatosan fejlődniük kell. A környező körzetközpontok közül nálunk dolgozik a legnagyobb edzői stáb, ezt mindenképpen meg kell tartanunk. Amennyiben az MLSZ átszervezi a bajnokságokat és lesz lehetőségünk országos szinten indulni, akkor azon korosztályainkat akik megütik ezt a szintet, azokat mindenképpen ott szeretnénk majd indítani. Nagy reményekkel várjuk az újabb átvilágító vizsgálatot, ismét szeretnénk ezen maximálisan megfelelni.”

Putnik Tamás

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 4 / 5. Szavazatok száma: 4

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!