4.7
(12)

Büte Lili, a Szent László ÁMK 10. osztályos tanulója nyerte a Szép magyar beszéd verseny országos döntőjét. A tanulóval az ezzel járó Kazinczy-éremről, táncról és judóról is beszélgettünk a rangos versenyt követően. 

Gratulálok a Kazinczy-éremhez. Meglepett a végeredmény, vagy a győzelem céljával utaztál az országos döntőre?
Elsősorban köszönöm! Rengeteg felkészülés áll ez a verseny mögött, sok áldozattal és lemondással járt az utóbbi 2 és fél hónapom, ami az intenzív felkészülésről szólt. Én úgy álltam hozzá, hogy Győrbe nyerni megyek, tudtam, hogy minden tőlem telhetőt megtettem felkészülés szempontjából, nem nagyon gondolkoztam azon, hogy mi van ha esetleg mégsem sikerül. Tudtam hogy nem lesz könnyű feladat, hisz nem véletlen csak 1-2 embert küldtek el ide megyénként. Az írásbelin kicsit jobban izgultam, de szombaton, mikor megkaptuk az eredményét, akkor én már éreztem, hogy esélyes vagyok az érem megnyerésére, de hangot nem adtam neki, inkább csak vártam a másnapot.

Milyen út vezetett az országosig, hol kellett előtte bizonyítani?
Február végén került megrendezésre a megyei döntő. Őszintén, én ott még nem tudtam ennek a súlyát, vagy hogy ez milyen következményekkel jár. Oda is sokat készültem, de valamennyivel lazábban vettem. Egyáltalán nem izgultam, teljesen rendben ment minden. A felkészítő tanárom tudta,hogy jó esèlyekkel indulok. A választott szöveg felolvasása nagyon jól ment, a kötelező is, bár nekem ott nem volt viszonyítási alapom, mivel sorszám szerint mehettünk be, így az előttem lévőket nem tudtam meghallgatni. Nagyon sok jó tanácsot kaptam a zsűritől, hogy milyen módokon kell felkészülnöm az országos versenyre.

Már korán kialakult Benned az anyanyelv iránti szeretet?
Első osztályban is már sokan dicsérték az olvasásom, nagyon sokat segített ebben a fejlődésben az általános iskolai osztályfőnököm. Rengeteg versmondó, olvasási, helyesírási versenyen vettem részt. Felső tagozatban kicsit alábbhagyott a lendület, talán 1 olvasási versenyen voltam, különösebb eredményt nem értem el. Az akkori irodalom tanárommal hetente egyszer összeültünk páran az osztályból, beszélgettünk versekről, volt köztünk olyan, aki a saját gondolatait-érzelmeit versbe/szövegbe is tudta foglalni, na nekem ehhez például soha nem jött ihlet. Ez a kihagyás után tavaly, mikor a Szent László ÁMK-ba kerültem, egyik pillanatról a másikra jött a lehetőség, éltem vele, hogy újból megpróbáljam, de álmomban sem gondoltam volna, hogy Kazinczy-érmes lehetek és különböző eseményekre fognak hívni.

Az élet több területén is bizonyítottad mára tehetséged. Ha jól tudom a táncos cipő is jól áll a lábadon…
14 éve már az életem része a tánc, óvodában vittek el az első táncórára a szüleim,  még csak 3 éves volt akkor. Volt 1 év kihagyásom, de nagyon gyorsan visszatértem. Szerencsére abban is mindenki támogat, bíztat és örül a sikereimnek. Minden nyáron táborokba jártam, sokat tanultam más tanároktól, megismertem sok táncost, jó barátságok alakultak ki. Kicsiként csak fellépésekre jártam, nagyjából 3 éve alakult ki a felnőtt verseny csoportunk, akikkel igyekszünk minél több versenyre járni. 1-1 verseny mögött nagyjából 1 év felkészülési idő áll, hogy a legjobbat tudjuk nyújtani.

Milyen főbb eredményeket értél el eddig a tánccal?
2020-ban egy budapesti táncversenyen elértük a kellő pontot ahhoz, hogy kijussunk Zagrab-ba, csak a covid közbeszólt, így nem tudtunk kiutazni erre a versenyre. Ekkor kicsit csalódtunk, hogy kárba veszett a munkánk. Tartottunk is nagyjából 1 hónap verseny utáni szünetet. De aztán következő év tavaszán már Paksra mentünk, ahol – mint az utóbbi versenyünkön is- arany minősítést értünk el. Az az érem újból visszahozott minket az utunkra, amit azóta is járunk. Remélem az érmek és kupák száma csak növekedni fog a következő években.

A táncos könnyedséget a judo edzéseken a tatamin az erőre és a keménységre váltod. Hogyan fér meg ez a kettősség a mindennapok során?
Először furcsa volt, nem a megszokott mozgásformám végeztem, teljesen máshogy kell ehhez a kettőhöz állni. Én és az edzőim is észrevesszük a mai napig a mozgásomon ezt a táncos hátteret (főleg akkor,mikor közvetlen táncedzésről érkezem a tatamira). Teljesen próbálom elkülöníteni ezt a kettőt, hiszen (ahogy a kérdésben is szerepel) ez a két sport a két véglet. Sokan kérdezik egyébként, hogy mégis miért a judot választottam a tánc mellé. Állóképesség szempontjából nagyon sokat hozzáadott a tánchoz, ahol van,hogy 10 percet is végigtáncolunk egyben, tehát valahol a végén csak találkozik ez a két sport, és hasznom van belőle.

A judoban tanult fegyelmet tudod kamatoztatni az életed más területén is?
Igen, teljes mértékben. Fegyelem, nyerni akarás, tisztelet, alázat, akarat, összefogás. Talán így tudnám összefoglalni. Én úgy veszem észre, nagyon formálja az embert, nem csak magamon látom ezt, a társaimon is. Nyilván, aki már régebb óta ezt a sportot űzi, rajta látható a teljes alázat, sportszeretet, nem véletlen születnek ennyire jó eredmények a klubban. Szeretném megőrizni a sport iránti szeretetemet, tiszteletemet. Természetesen ez a fajta szemlélet a mindennapjaimban is jelen van. Nagyon sokat változtam a hétköznapi életben is a judo hatására, értem ezalatt az iskolát, a belső-külső értékeimet, és lényegében mindent!

PT

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 4.7 / 5. Szavazatok száma: 12

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!