5
(5)

Szerdán este lakossági fórumot tartott Baján Varga Judit, Magyarország igazságügyi minisztere. Az esemény előtt rövid sajtótájékoztatót tartott, ahol a Bácskai Harsonának is nyilatkozott. A beszélgetés során több aktuális témáról is elmondta a véleményét, így az orosz-ukrán háborúról, az energiaválságról, az infláció okozta áremelkedésekről, valamint hazánk és az unió kapcsolatáról is beszélt.

Miniszter Asszony, a magyar emberek a saját bőrükön tapasztalják az orosz-ukrán háború negatív hatásait. Mit gondol, miként fog alakulni a háború az előttünk álló időszakban?

Sajnos nem azt látjuk, hogy közel lenne a háború vége. Ugye a közelmúltban becsapódott egy eltévedt rakéta Lengyelország területén, ahol két ember is az életét vesztette. Ez egy olyan pillanatot idézett elő, ami akár egy eszkaláció is lehetett volna, ha nem higgadt a NATO és Lengyelország vezetése. Ez is bizonyítja, hogy békére, tűzszünetre és béketárgyalásokra van szükség, hiszen látjuk, hogy a fegyverszállítások és a szankciós politika sem hozza el a háború végét. Ezt Miniszterelnök Úr is többször világossá tette – legutóbb az amerikai látogatása során is – hogy egy erős amerikai diplomácia és egy orosz fél kell ahhoz, hogy a béketárgyalásoknak realitása lehessen. Magyarország szempontjából két dolgot szeretnék kiemelni. Az egyik az, hogy a kezdetektől fogva az az álláspontunk, hogy Magyarországnak ebből a háborúból ki kell maradni. Az újabb és újabb szankciós döntéseknél pedig fel kell emelni a hangunkat, hiszen láthatjuk, hogy ezek a szankciók jelenleg jobban fájnak annak aki kivetette, mint annak akire kivetették azokat. A másik pedig, hogy Magyarország története legnagyobb humanitárius segítségnyújtó akcióját hajtja végre. A mai nappal több, mint 1 millió ember hagyta el Ukrajnát Magyarországon keresztül, számukra minden segítséget megadtunk.

Többször elhangzott már az elmúlt időszakban, hogy Magyarország a béke pártján áll. Reálisan nézve ki lehet kényszeríteni ezt a békét?

Úgy gondoljuk,hogy igen. Az elhúzódó háború mindkét félnek csak további hatalmas veszteséget jelent. Azt látjuk, hogy Ausztria is ugyanezt mondja, csak kevésbé emeli fel a hangját. Ők sem szállítanak fegyvert és az osztrák – magyar kormány a tanácsüléseken közösen ad hangot a béke iránti vágyának. Látjuk azt is, hogy az amerikai konzervatív oldalon is hasonló a hozzáállás. Van remény úgy gondolom. A legfontosabb, hogy a NATO országokat mindez ne érintse és a múltkorihoz hasonló helyzeteknél a döntéshozók hideg fejjel legyenek.

Nézzük egy kicsit Magyarország és Brüsszel kapcsolatát. Rengeteg vita volt az elmúlt időszakban az ország és az Európai Unió vezetői között. A magyar embereket a legjobban azt hiszem az uniós forrásokhoz való hozzáférés érdekli. A héten fontos bejelentések történtek, ezt a különböző médiumok különböző tálalásban hozták le. Hogy állunk ebben a kérdésben?

A magyar baloldal évek óta azon dolgozik, hogy Magyarországnak ne legyen jó. Nem csak határozatot szavaznak meg, hanem határozatot javasolnak, amivel még agresszívabban tudják támadni a magyar forrásokat. Ezt a hangulatkeltést tükrözi a baloldali sajtó is. Ami a legfontosabb, hogy ténnyé vált az a reményünk, hogy a magyar helyreállítási tervet jóváhagyja az Európai Bizottság. Viccesen azt is mondhatnánk,hogy a jó munkához idő kell, hiszen másfél éve ülnek rajta. Magyarország 2021. májusában az elsők között nyújtotta be, aztán elfogadtuk a gyermekvédelmi törvényt és hirtelen lefagytak a tárgyalások. A választásokkor a magyar emberek véleménye megerősítette a gyermekvédelmi törvényünket és innentől kezdődhettek el az igazi szakmai tárgyalások. A legjobb tervet tettük le az asztalra, ezt ma kijelentette az Európai Bizottság képviselője. Vannak még szakmai viták, viszont egy folyamatos teljesítésben állapodtunk meg. Így tudunk nekifutni a jövő évnek, hogy bizonyos mérföldkövek időarányos teljesítésével tudjuk majd lehívni a forrásokat.  

Még egy téma, ami az utca emberét érdekli. Ez az energiaárak alakulása, valamint az infláció okozta áremelkedések. Ebből a szempontból mennyire lehetünk bizakodóak?

A Kormány hosszútávú céljait a napi nehézségek között sem szabad figyelmen kívül hagyni. A családok támogatása, a nyugdíjak megvédése, a munka megvédése az elsődleges. Éppen ezért olyan intézkedéseket igyekeztünk bevezetni az élelmiszer árstopokkal, a kamatstopokkal, a vállalkozásokat segítő programmal. A Covid alatt is ezt a stratégiát választottuk, hogy a munkahelyeket, a beruházásokat kell megvédeni, hogy legyen folyamatosan munka, amivel az emberek jövedelemhez jutnak. Emellett az Európában egyedülállónak számító rezsicsökkentés az átlagfogyasztás erejéig segíti a háztartásokat. Jelen számítások szerint átlagban 180 ezer forint az, amivel többet kellene fizetni a magyar háztartásoknak. Ez rendkívül megterhelő a költségvetés számára, de most mindent erre összpontosítunk. 

Elhúzódó válságra kell számítani?

Európa 20 éve csak válságról válságra bukdácsol. 2008-ban pénzügyi válság volt, aztán migrációs válság, aztán az új évtizedet a Covid-dal kezdtük. Utóbbiból az említett beruházási válságkezelések köszönhetően megerősödve tudtunk kijönni. Én remélem, hogy a háború minél hamarabb véget fog érni, bár a két félre igazából nincsen ráhatásunk. Mi minden fórumon a béke mellett állunk ki, hogy minél hamarabb véget vethessünk ennek a borzalomnak. 

Putnik Tamás

Fotók: Kopri

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 5 / 5. Szavazatok száma: 5

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!