2.8
(6)

Kedden online beszélgetés keretében vitatta meg Nyirati Klára polgármester az idei évi költségvetésének részleteit a képviselőtestület tagjaival. A veszélyhelyzetben nem tartanak ugyanis normál keretek közötti testületi ülést, a döntés jogköre egy személyben a polgármestert illeti meg. Az elmúlt napokban a költségvetést érintően több kérdés is kiadós vitára adott okot a bajai emberek körében.

Az egyik ilyen az ingatlanok ügye volt. Az elmúlt időszakban ugyanis több kultikus épülettel bővült azon lista, amely az értékesítésre szánt önkormányzati ingatlanokat sorolja fel. A legnagyobb port az egykori tiszti klub, a mai Belvárosi Közösségi Ház eladási szándéka okozta. A városközpontban lévő ingatlan hosszú évtizedek óta szolgálja az itt élő embereket, egyesületeket, csoportokat, akik kiállításokon, bálokon és különböző rendezvényeken vehettek részt. Most mindezek sorsa bizonytalan, hiszen senki nem tudja mi lesz az épület sorsa.

Szintén fontos ingatlan Baján a Szabadság utcában található egyik ház, amit évek óta a mozgáskorlátozottak használnak. Újonnan került fel ez is az eladásra szánt ingatlanok listájára. Ugyanerre a sorsra jutott a volt SZTK épület is, és minden bizonnyal hamarosan az egykori Csillagvizsgáló is a Tóth Kálmán utcában. Ez utóbbi azért is kellemetlen, mert ezt a Karitász és a Vöröskereszt is aktívan használja.

A fentiek alapján egy összefüggés jut az eszünkbe. Ez pedig a családi vagyon felélése, a családi ezüst eladása. Átmenetileg megoldást ad a felmerülő gondokra, viszont hosszútávon még nagyobb bajba sodorja a családtagokat. Hiszen, ha eladjuk a vagyont, akkor el tudunk menni nyaralni a tengerpartra, viszont adódik a kérdés, hogy mi lesz majd egy év múlva nyáron?

Az ingatlanok eladása minden bizonnyal a költségvetési lyukak befoltozását szolgálná. De hogyan keletkeztek ezek a lyukak? A városvezetés szerint a kormány elvonásainak köszönhető, amit a súlyadó és az iparűzési adó megvonása okoz. Más vélemények szerint pedig a nem megfelelő gazdálkodás okozza a hiányt. Ismeretes, hogy 2019. októberében 1 milliárd forintos megtakarítással vette át a várost Nyirati Klára. Az elmúlt másfél évben több nyilatkozat is elhangzott azonban arra vonatkozóan, hogy hiány mutatkozik, ennek összege azonban minden alkalommal más és más volt. Volt, hogy 600 millióról, később 700-ról, majd megint később már 1 milliárdról szólt a hiány. A polgármester néhány napja úgy nyilatkozott, hogy a 2021-es év költségvetésébe be kellett emelni az állampapírokba fektetett 1 milliárdos megtakarítást, azonban bízik benne, hogy nem kell majd a teljes összeget felhasználni.

A költségvetési hiány kezelésnek több módját ismerjük. A bajai városvezetés ezek alapján az ingatlanok eladását és az elbocsátásokat választotta. Napok óta téma a városban a Kommunális Kft. dolgozóinak az elküldése vagy éppen a Gyepmesteri Telep dolgozóinak a távozása. Hamarosan megismerhetjük Nyirati Klára döntését a költségvetéssel kapcsolatban.

PT

Fotó: financer.com

Mi a véleményed?

Kattintson egy csillagra az értékeléséhez!

Átlagos értékelés 2.8 / 5. Szavazatok száma: 6

Eddig nincs szavazat! Legyen Ön az első, aki értékeli ezt a bejegyzést.

Amint hasznosnak találta ezt a bejegyzést ...

Kövess minket a közösségi médiában!